יום שני, 5 בספטמבר 2016

הרב שאר ישוב הכהן זצ"ל

בחיפה נפטר הערב רבי שאר ישוב הכהן, או בשמו המלא רבי אליהו יוסף שאר ישוב הכהן, בנו של הרב הנזיר, רבי דוד הכהן זצ"ל.
זו לנו העת להזכיר את יחוס משפחתו.
כבר הארכנו בהרחבה, ביחוס הוריו של רבי שאר ישוב. את יחוס משפחת אביו, העולה ומשתלשל, עד לרבי רפאל הכהן אב"ד המבורג - וכלשונו של הרב שאר ישוב עצמו, בהקדמת הספר משנת הנזיר: "לא הכל יודעים כי אבי מורי זצ"ל התייחס בן אחר בן לגאון רבי רפאל הכהן רבן של קהילות אה"ו. הוא ראש המשפחה. היה חוזר על זה בכל פעם באזני משפחתו, היה מכבד את כל ספריו, ומחקר ספריו. היה רגיל לחזור בכל פעם: דעו לכם שאתם בן אחרי בן, צאצאי רבי רפאל הכהן מהמבורג".  - פירטתי במאמר אילן יוחסין לבית אביו של הרב הנזיר, שפרסמתי לרגל מלאות ארבעים שנה לפטירתו, לפני ארבע שנים.
וגם את יחוס משפחת אמו, מרת שרה בת רבי חנוך העניך אטקין ראב"ד לוגא, הזכרתי במאמר הרב הנזיר רבי דוד כהן.

כעת אם כן, נותר לנו רק לסקור את משפחת חותנו.
רבי שאר ישוב הכהן, היה חתנו של,
רבי רפאל חיים שמשון גולדשטיין, נשיא הסתדרות הרבנים בארצות הברית, מייסד ומנהיג הקהילות וארגוני היהדות הנאמנה בארה"ב, מקימם של מוסדות תורה וחינוך עליונים בישראל ובארה"ב. נפטר כ"ד טבת תש"ל. כתביו על התנ"ך ופרקי אבות, נדפסו באנגלית, כינויו באנגלית היה הרברט ש. גולדשטיין. זוגתו היתה מרת רבקה לבית פישל.
אביו, רבי יוסף יעקב גולדשטיין.

רבי חיים גולדשטיין הנזכר, היה חתנו של,
רבי ישראל אהרן פישל, או בכינויו המפורסם, הארי פישל.
ר' ישראל אהרן, נולד בעיר מרקינה שבליטא בשנת תרכ"ה, נשא לאשה את מרת חיה שיינה בת ר' שמעון ברא"ז. בהיותו כבן עשרים היגר לאמריקה, שם עסק במסחר ונתבסס, והחל לעסוק בצרכי ציבור. תחילה באמריקה, עזר למהגרים, ותרם להקמת בתי כנסת, תלמודי תורה, בתי חולים, ומוסדות צדקה וחסד רבים. בהמשך, החל לתמוך בפעולותיו של הרב קוק בארץ ישראל, ומתרומתו הגדולה, הוקם לבסוף, מכון הארי פישל. נפטר ביום י"ט טבת תש"ח. וזוגתו מרת שיינה נפטרה ביום כ"ח טבת תרצ"ה. [אחר פטירתה נשא בשנית את מרים היימן]. מלבד בתו רבקה הנ"ל, היו לו עוד שלש בנות.
אביו ר' נחמן פישלוביץ, היה נגר, נולד תקפ"ב, נפטר בשנת תרנ"ז, זוגתו מרת חנה בת ר' שרגא פייבל.
אביו ר' אהרן פישלוביץ, נולד בשנת תקמ"ח, זוגתו מרת לאה.
אביו, ר' משה.


הארי פישל היה חתנו של
ר' שמעון ברא"ז, נפטר תרע"ג, זוגתו מרת קריינא נפטרה תרפ"ג.
אביו, ר' אלכסנדר זיסקינד ברא"ז.
כפי מסורת המשפחה שתועדה באתר GENI, ולא בדקתי את מקורותיהם, אביו של ר' אלכסנדר זיסקינד זה, היה ר' יוסף בנו של הגאון רבי אלכסנדר זיסקינד מהוראדנא בעל יסוד ושורש העבודה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה