יום ראשון, 19 במאי 2013

ארכיון החוקר שמואל גור נחשף חלקיתהושלם המפתוח של ארכיון שמואל גור, בספריה הלאומית בירושלים.

שמואל גור, היה מגדולי החוקרים של הגנאלוגיה הרבנית בדור הקודם. את מחקריו הרבים העלה על הכתב, רובם בכתב יד וחלקם במכונת כתיבה.

גור נפטר לפני כעשרים וחמש שנה, ביום כ"א אלול תשמ"ח, ומאחר שנפטר ערירי, הארכיון שהותיר אחריו, נמסר לטיפולו של ידידי מר חיים פרידמן [מחבר הספר ענפי אליהו Eliyahu’s Branches]. הארכיון חולק לשתים, האוסף הגדול של תמונות רבנים שהיה ברשותו, נמכר לגנזך קידוש ה' בבני ברק. והכתבים הגנאלוגיים, נמסרו לידי הספריה הלאומית בירושלים, על מנת שיהיו נגישים לכל חוקר, והם שוכנו שם במחלקת הארכיונים.

הארכיון הוא עצום, ומכיל 709 תיקים, תיקי מחקר על משפחות שונות, ישנם תיקים המכילים חומר רב, ותיקים המכילים חומר מינימלי, [הכל תלוי במזל].

אני באופן אישי, נעזרתי בארכיון, ומצאתי בו מידע על משפחות רבנים רבות, ובעזרת החומר שמצאתי שם, הצלחתי לבנות אילנות יוחסין גדולים, ולהשלים מגילות יוחסין חסרות.

כאמור, החשיפה היא רק חלקית, כי הכתבים עצמם לא נסרקו ועלו לאינטרנט, אלא רק רשימת שמות המשפחה, שאודותם יש תיקים בארכיון, עלתה כאן לאינטרנט, אך גם זו בשורה, כי בעבר גם זה לא היה. 

בעבר מי שהיה רוצה לעיין במחקרים, לא היה יכול לדעת מראש, האם יש בכלל חומר על המשפחה שלו או לא, היה צריך להגיע לספריה, רק בשביל ספק, שמא ואולי המשפחה שלו מופיעה ברשימת המחקרים, ולכן, הארכיון הזה כמעט ולא נחשף לציבור, מכיוון שאף אחד כמעט [למעט משוגעים לדבר, כמוני], לא יטריח את עצמו לספריה בלי לדעת מראש אם אכן יש חומר כזה על משפחתו או לא. נקווה שכעת בעקבות העלאת האינדקס לרשת, תעלה כמות המשתמשים שיחשפו לארכיון חשוב זה.

אפשר לעיין בארכיון עצמו, במחלקה לכתבי יד, בקומה התחתונה [קומת הקפיטריה] של הספריה הלאומית באוניברסיטה העברית בגבעת רם.

לרשימת התיקים המלאה, עם רשימת שמות המשפחה המופיעים בכל תיק ותיק, יש להקיש למטה על הקישור 'לרשימת הפריטים'.


בעזרת ה', בעוד כשלשה וחצי חודשים, כשיגיע יום היארצייט לפטירתו של ר' שמואל, ויושלמו 25 שנה מפטירתו, אעלה כאן רשימה מיוחדת ליחוסו של ר' שמואל גור, שעולה אל גדולי וגאוני עולם, על פי נתונים ששלפתי מתוך הארכיון המדובר.

2 תגובות:

  1. לא הבנתי היכן ניתן לראות את שמות המשפחות המופיעות בשפה העברית

    השבמחק