יום רביעי, 16 במרץ 2011

יחוס אדמורי באבוב - תגלית מעניינת

אילנא רברבא דבית באבוב קאמניקא והמסתעף, מתפאר ביחוס אל ר' נפתלי גראף, במאמר שלפנינו יוודעו אודותיו ואודת משפחתו פרטים נוספים.

פורומים באינטרנט, יכולים להוות מקור מידע חשוב מאד לעוסקים בחקר השורשים המשפחתיים, ובבניית אילן יוחסין.
גם חוקרי היסטוריה מכל סוג שהוא, יכולים דרך הפורומים לקבל מידע מגוון, ממסמכים למיניהם שנסרקים ומועלים בפורומים. [ולא דוקא בפורומים]. אחד מן הפורומים המוצלחים לדעתי, הוא פורום שורשים משפחתיים בתפוז. הפעם אסקור, מסמך ישן שהועלה שם בפורום לפני כמה חודשים, על ידי חוקר ותיק ומנוסה בשם דב הכהן, שאומנם בקיא היטב בתולדות יהודי טורקיה, אך לא ידע לזהות את טיב האוצר שברשותו. בעזרת חברי הפורום, התברר כי מדובר במסמך בו מתוארת משפחתו של אחד מאבות רועי החסידות לפני כמאה ושמונים שנה.
משפחת רבי נפתלי נתן הירש גראף


וזה פענוח המסמך:

הנני[?] ...
נפתלי ...[נתן] הלוי
גראף עם אשתו
היקרה אשת חיל
הצנועה מרת רחל
בתם הרבנית הצנועה
מרת חנה [גול]דה אשת
הרב הגאון ... מוהר"ר
שלום הלוי ראזען פעלד
עם בניהם: הרבני המופלג
חיים הלוי גראף עם אשתו
דינה פעריל עם בניהם: הבחור
החשוב דוב ... הלוי גראף
הבחור החשוב יעקב הלוי גראף
הבחור החשוב ..אל הלוי גראף
הבתולה ... ... ... ...

וכל בניך לימודי ה' ורב שלום בניך

למטה, מצוייר כד (סמלם של הלויים), וכתוב מתחתיו, וזאת אשר ללויים.
ולידו מצויירים צבי ואריה, ומתחתיהם כתוב, הוי רץ כצבי וגבור כארי לעשות רצון אביך שבשמים.

מה אני לומד מהמסמך?

מסופר על הגרף ר' נפתלי נתן הירש מקרעשוב, כי החוזה מלובלין בירכו שיזכה לחתן חד בדרא. ומסופר על עושרו הגדול, כי ביום נישואי בתו לר' שלום רוזנפלד, נשאו הוא ואשתו סלי זהובים וכל הדרך עד לחופה השליכו מטבעות לארץ שיזכו בהם העניים.
מצאצאיו של רבי שלום מקאמינקא, נשתלשלה משפחה מפוארת, משפחת רוזנפלד, בין צאצאי המשפחה נמנה חתנו הרב הקדוש רבי שלמה הלברשטאם מבאבוב, ראש שושלת אדמורי באבוב.

עד היום לא נודע כל כך על רבי נפתלי נתן הירש גראף. אפילו שם אביו לא ידוע. ידוע רק שם אמו פריידל, [על פי מגילת היוחסין לבית באבוב, היא היתה בת ר' יעקב ראובן יצחק חתן ר' צבי הירש באלחובער רבו של הפני יהושע. נכתב שם שהגרף ר' נפתלי נתן נשא לאשה את בת ר' שמואל שהיה בן אחר בן עד לרבי שלמה אפרים לונטשיץ בעל העוללות אפרים והכלי יקר]. כאן נודע לנו ששם אשתו רחל יש לנו תיעוד של משפחתו, עם צאצאים נוספים. גם נודע לנו ממסמך זה, שהוא למעשה היה לוי. ויתכן שהוא היה מאותה משפחה של חתנו רבי שלום רוזנפלד שהיה בן בנו של רבי שלום הלוי "הגרף מראווא".

חתנו הנזכר כאן ובמסמך, רבי שלום רוזנפלד, היה באותם ימים רב ביאריטשוב, ולאחר מכן כיהן בקאמינקא, על שמה נתפרסם.

לא ברור לי בדיוק מה מטרת מסמך זה. אולי נכתב לצרכי שידוכים.
השורה בתחתית, בה מודגשות האותיות ורב שלום ב(ניך), מלמדת על שנת כתיבת המסמך, שנת תקפ"ו. [אף שהאות ו בתחילה, היא קטועה, ולא ברור שנוספה לסימן, בכל אופן הוספתיה, כי רבי שלום נולד על פי המקובל בשנת תק"ס, וכאן מזכירים אותו בשבח גדול, אם כן הגיוני שהיה יותר מגיל עשרים].

2 comments:

  1. הצבי, הוא לציין שם הגראף ר' נפתלי נתן הירש (הירש הוא כינוי לנפתלי כידוע).
    הכד, הוא סמל להיותו לוי

    השבמחק
  2. תגובה זו הוסרה על ידי מנהל המערכת.

    השבמחק